מהן הסיבות העיקריות כיום לכאבי ברכיים ואיך מתמודדים עם הכאב?

מאת בריאות פלוס  ·  13 במאי 2020

כאבים בברכיים? אתם לא לבד. בעידן המודרני אנשים רבים מוצאים את עצמם סובלים מכאבים בברכיים כתוצאה מישיבה ממושכת מול מסכי המחשב והטלוויזיה, משקל עודף שיוצר עומס על הברכיים ואפילו פעילות גופנית מאומצת בעצימות גבוהה שגורמת להופעת כאבים עזים.

אורח החיים יכול להוביל לכאבי ברכיים וכך גם תאונה, פציעות, זיהומים ודלקות. דלקת מפרקים ניוונית נחשבת לסוג שכיח במיוחד של דלקת מפרקים ומתייחסת לשחיקת הסחוס בברך בעקבות הזדקנות או פציעה.

כאבי ברכיים הם לא מצב נעים והסימפטומים בעקבות בעיה בברך יכולים לכלול כאב חד, נוקשות באזור הברך, נפיחות, אדמומיות, בעיה ביישור הברך.

מה עושים עם בעיות ברכיים?

חומרת הכאב משתנה מאדם לאדם כאשר יש מי שפונים לטיפולי פיזיותרפיה לצורך התמודדות עם הכאב ושיפור טווח התנועה או נוטלים משככי כאבים ואפילו מקבלים זריקות.
בין ההמלצות להתמודדות עם כאבי ברכיים ניתן לציין גם פעילות גופנית אשר מטרתה להגביר את הגמישות ולחזק שרירים ולשפר איזון כאשר ברך כואבת יכולה לגרום לנפילה בסבירות גבוהה וליצור בעיות בשיווי משקל או לפגוע ביציבות. יש מגוון פעילויות ספורטיביות מתונות שמתאימות לסובלים מכאבי ברכיים כמו שחייה או טאי צ'י. ניתן לנסות גם מגוון טיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור סיני או רפלקסולוגיה והפחתה במשקל על מנת להפחית את העומס על הברכיים.

המלצות שונות כוללות גם מדרסים אורתופדיים להפחתת לחץ על הברכיים או חבישות ברך מיוחדות. מומלץ להימנע ככל שניתן משחיקת המרפקים באמצעות פעילות גופנית המפעילה לחץ רב על הברכיים שיכולה להחמיר את הכאב ואת הפציעה כמו קפיצות וריצות. חשוב לא להזניח מכות בברך או כאבי ברכיים אלא לנסות לטפל במידי במידה ויש נפיחות או עיוות. יש להקפיד גם על ישיבה נכונה ועל תנועתיות במיוחד אם הכאב מחמיר בעת ישיבה ממושכת או שכיבה ועמידה.

חשוב לקחת בחשבון שאנשים הסובלים מהשמנה, מתאמנים בעצימות גבוהה או אנשים מבוגרים נמצאים בקבוצת סיכון לבעיות במפרק הברך.

ניתוח החלפת ברך לחיים ללא כאב

במקרים מסוימים, כאשר הכאב לא חולף ורק מחמיר או הטיפולים התרופתיים לא עזרו וכל השיטות המשלימות, רוב הסיכויים שההמלצה הרפואית לטיפול בכאבים כרוניים תהיה לפנות למעורבות כירורגית של ניתוח החלפת מפרק הברך.

החדשות המעודדות הן שניתוח החלפת מפרק הברך אינו מסובך כמו בעבר וכיום לאורתופדים המומחים ידע וניסיון רב בהחלפת ברך. יש אפשרות להחלפת מפרק מלא או להחלפת מפרק חלקי כאשר ההחלטה מתקבלת על פי הפגיעה. לרוב תתבצע החלפת מפרק מלאה אם שניים או יותר משלושת תאי הברך פגומים ואילו החלפה חלקית מתאפשרת במידה והפגיעה היא רק באחד משלושת מדורי הברך בצד הפנימי או החיצוני של הברך.

ניתוח החלפת ברך מתקיים היום לרוב בהרדמת אזורית, כאשר הרגל מבודדת ונתמכת על ידי בדים סטריליים. מניחים על הרגל גרב סטרילית בה נותר פתח ייעודי בו מתבצע במהלך הניתוח חתך אורכי ובמסגרת הפרוצדורה הכירורגית מבצעים הסטת פיקת הברך, על מנת שהמנתח יוכל לחשוף את החלקים הפגועים של הסחוס. כדי לשחרר מתח ולאזן את הברך, מתבצעת בניתוח הפרדה של הרקמות הרכות בחלק הפנימי של עצם השוק כאשר המטרה היא לסלק את האוסטיפיטים – בליטות עצם המופיעות באזורים של ניוון או הרס של הסחוס. הסרת הסחוס השחוק חיונית על מנת לקבל את המשתל המלאכותי בברך בו שני רכיבים מתכתיים המודבקים לעצם הירק והשוק כשבין שניהם רכיב פלסטי שמתפקד כסחוס ובאמצעותו מאפשרת תנועה חלקה של מפרק הברך.

השיקום לאחר ניתוח החלפת ברך כולל פיזיותרפיה וחזרה הדרגתית לשגרה לרבות פעילות גופנית מותאמת כאשר מנותחים מדווחים על טווח תנועה ותחושה טבעית בברך.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!