הרפיה והיתרונות שלה לבריאות הגוף

הרפיה לאישה
מאת בריאות פלוס  ·  7 בדצמבר 2017

גופנו פועל בתהליכים ביוכימיים חשמליים. זו עובדה מדעית. האם אנו יכולים ללמוד לשלוט על חלקים אלו כך שיתפקדו בהרמוניה ובשקט למען בריאותינו הגופנית – נפשית – רוחנית?

תפקודי גופנו דומים מאוד לתפקודים של בעלי החיים שאנו רגילים לראות בחיי היום יום: כשמשהו גורם לנו למתח – לחץ (לא משנה באם הדבר אמתי או בדמיוננו) גופנו מתכונן ישר לפעולה: הדם זורם לשרירים, הבלוטות מפרישות חומרים ממריצים, הפה מתייבש, מערכות העיכול והשתן נסגרות: אנו מוכנים לבריחה – לפעולה.

באם נלמד להבין ולשלוט על גופנו ללא מאמץ נוכל לנטרל, כשצריך, את הפעולות האוטומטיות של הגוף ולהירגע. דרך חיים רגועה דורשת תרגול יום יומי כי כולנו לא למדנו איך לחיות בלי לחץ וזה הזמן לעשות זאת.

הרפיה – הרפיה עצמית היא הדרך היעילה והקלה להגעה לרוגע ושקט כך שכל תפקודי גופנו ישתחררו מהמתח הנוצר בחיינו, במודע ושלא במודע, ונהר החיים שלנו יזרום במלוא הדרו וירפא את עצמו כמו בזמן שינה עמוקה ובריאה. ריפוי זה הכרכי לניהול אורח חיים תקין ובריא. כך התאים מקבלים חמצן ומזון בריא, הגוף מתנקה ומשתחרר מרעלים והגוף והנפש מתמלאים באנרגיות חזקות של בריאות ורגיעה.

דרך שיטות פשוטות של תרגילי הרפיה ניתן לעשות זאת.

הרפיה עצמית היא מצב בו אתה נמצא "ללא מאמץ". ריחוף קל בין עשייה לאי עשייה, הקשבה שקטה כמו מדיטציה, רוגע. הרפיה עצמית אפשרית כמעט בכל תנאי. תמיד אנו אומרים שאין לנו כוח או זמן להרפות עצמנו אך ידוע בוודאות כי ניתן להרפות בעזרת תרגילים פשוטים ומהירים ולהגיע לשחרור נפשי או גופני. שחרור זה יוצר תנאים טבעיים לגוף לטפל בעצמו ללא צורך בעזרים חיצוניים.

חשוב לזכור שחזרה ואימון הגוף עם תרגילי הרפיה חשובים ביותר. ככל שתתאמן יותר ותכניס את עצמך לחיים ללא מתח מוגזם יטיב לך מאוד בכל התחומים.

שיטות ותרגילי הרפיה עצמית:

ההכנה לחיים רגועים חשובה כמו תרגילי ההרפיה עצמם:

  1. מצא לך מקום נעים שאתה יכול לשבת בו.
  2. הנח את הרגליים על הרצפה, מצא את נקודת האיזון שלך. זו נקודה מסוימת הקיימת במרכז גופך. הרגש אותה, התאמן להרגיש אותה, כך תוכל בכל רגע נתון להיזכר בנקודה זו ולהירגע.
  3. הקשב לסביבה: הקשב לדיסק המומלץ לרגיעה, לקולות בחדר ומחוץ לו. מראות שאתה רואה. פעולה זו מסיחה את הדעת ויוצרת שחרור מידי. השימוש בחושים שלנו במצבי מתח או לחץ יכול להרגיע מאוד.

*להלן כמה שיטות ידועות המשמשות להרפיית שרירים עמוקה וכניסה

למקומות בגוף ובנפש בהם יש שקט ורוגע ללא כל מאמץ:

אחת השיטות הבדוקות והידועות מימי גילוי תחום ההרפיה עצמית היא: שחרור לחצים והרפיית שרירים. זו הדרך הקלה ללמידה ותרגול יום יומי:

הרפיה עצמית -התרגיל:

שכב במיטה או שב בכיסא נוח. שאף כמה נשימות עמוקות ואיטיות ונשוף החוצה. הנשימה העמוקה מכניסה כמויות גדולות של חמצן למוח, דבר הגורם הרפיה מידית בכל מצב. נשום עמוק ושאף החוצה את האוויר ועל תעשה דבר! תן לטבע, או למי שאתה מאמין, שייתן לך את כל מה שאתה זקוק. האמן בכך וזה יקרה. נשום שוב מספר נשימות, לאט ובסבלנות ואל תעשה דבר. תן לנו לעזור לך בלי שאתה עושה דבר או מתאמץ. לאחר מספר שניות אתחל לבדוק את חלקי גופך, האם יש מתח באזור מסוים  או הרפיה והיכן.

במקומות שעדין נשאר מתח שחרר את מאמץ הנשימה ובקש מהאור, או ממי שאתה מאמין, שיעזור לך להרפות ולשחרר ואל תעשה דבר. פתאום תגלה רוגע וחמימות מפתיעה, בקש להשתחרר יותר ואל תעשה דבר. חזור על תרגיל הרפיה עצמית זה כמה שניתן בכל מצב של לחץ או פשוט כשאתה רוצה לנוח או לישון. זה אחד התרגילים הפשוטים והנהדרים לשחרור והנאה בחיים.

תרגיל הרפיה נוסף הוא: שחרור שרירים אנטומי

כדי לבצע תרגילי הרפיה עצמית זה צריך פשוט לעבור פיזית על כל שריר אפשרי בגוף, למתוח אותו ולשחרר, למתוח ולשחרר עד שמצליחים להתחיל לשלוט על תחושת המתיחה והשחרור. זה תרגיל נהדר לאנשים שלא מאמינים שניתן לשחרר מתחים במהירות ויעילות. יש למתוח את שרירי היד, כמו אגרוף ולשחרר, ושוב, וכך הלאה בכל הגוף. לא להגזים במתיחה, לנשום עמוק ולאט לאט למתוח… ולשחרר.

בזמן שאתה משחרר את השריר המסוים אתה מרגיש תחושה של שחרור – הרפיה – רגיעה נפשית. כך אתה למד מהי תחושה זו ובמשך הזמן תתחיל להתרגל לתחושת שחרור זו. כך אתה לומד את גופך ויכול לשחזר תחושת הרפיה שכבר אתה מכיר.

תרגיל זה נהדר בכל זמן בחיים, בעבודה, לימודים וכדומה.

תרגיל ההרפיה הנכסף הוא כמובן: "שחרור ללא מאמץ"

כמו בתרגיל ההרפיה הראשון: שב בכיסא נוח והתחל לנשום עמוק ולשחרר את האוויר. לנשום עמוק ושוב לשחרר, דרך המודעות והדמיון שלך נסה לשחרר כל דבר שאתה רוצה: מתח, כעס, עצבים, אנשים ועוד. ניתן להגיד בקול: "אני משחרר את הכעס שבי!" ולנער את הידיים. ממש לשחרר את הכעס דרך הידיים… כמו טיפות מים שיוצאות דרך הידיים.

ניתן לעשות תרגילי הרפיה עצמית דומים לקבלת אנרגיה: אני משחרר, או אני מקבל, אנרגיית אור ואהבה זו ללא כל מאמץ ומרגיש איך דרך כפות הידיים או בכל הגוף נכנסת אנרגיית הרפיה וחום ללא כל מאמץ. זה התרגיל האולטימטיבי לאהבה, הרפיה ושחרור כעסים.

חשוב לחזור על תרגיל זה מספר פעמים עד שאתה מרגיש שזה עובד, שאתה מרגיש שחרור ורוגע. ניתן כמובן להעמיק את תחושת הרוגע ע"י המשך התרגיל.

כמובן שיש עוד אלפי תרגיליי הרפיה והרפיה עצמית. אתה מוזמן לנסות.

בהצלחה, אורן נוטוביץ – מתקשר, מורה לתקשור, וכותב הספר: "תקשור – המפתח שלך להצלחה בחיים".

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!