תמיכה טיפולית לטיפול בפצעי לחץ

מאת בריאות פלוס  ·  21 ביוני 2018

פצעי לחץ נוצרים בעת שכיבה וישיבה ממושכת ונפוצים בעיקר אצל חולים מבוגרים וסיעודיים ואחרים מוגבלי תנועה. הם רתוקים זמן רב למיטה ולכיסאות בגלל גיל, אילוצי החלמה ממושכים ומסיבות אחרות. פצע לחץ נוצר באזורים שונים בגוף כתוצאה מחיכוך של עצמות עם העור. משקל הגוף, למעשה, הוא זה שמועך את העצם אל רקמות העור. כאשר יושבים ושוכבים זמן ארוך על אותו הצד אזי החיכוך והלחץ גורמים להיווצרות הפצעים. פצע לחץ יכול  להיווצר גם מהפעלת כוח  שנוצר בעת שפשוף חוזר ונשנה באזור מסוים בגוף. המקומות המועדים לפצעי לחץ הם גב תחתון, עכוז, עקב, ראש, ירכיים, מרפקים ועוד. אצל אנשים בריאים וניידים  התופעה אינה קיימת בגלל שהם משנים תנוחה כל אימת שלא נוח להם. השינוי נעשה על ידם, פעמים רבות, בצורה לא מודעת.

מניעה וטיפול

פצעי לחץ עלולים להיווצר במהירות ותוך מספר שעות מועט והריפוי שלהם יכול להימשך זמן ממושך. משום כך, טיפול בפצעי לחץ הוא, בראש וראשונה, טיפול  מונע. תמיכה טיפולית ניתנת להיעשות במספר דרכים. מאחריהם עומד הרעיון של שינוי תנוחה כל שעתיים עד שלוש שעות. זהו טווח הזמן שלאחריו עלולים להיווצר פצעי הלחץ. ניתן לשנות תנוחה באופן ידני על ידי אנשים ולהוסיף טיפול אחר באמצעות שימוש במזרנים מיוחדים ובכריות ישיבה מתאימות.

אביזרים לשימוש

  1. מזרן סטאטי – עשוי מחומרים שונים שמאפשרים חלוקת לחצים טובה לאזורי גוף שונים. עשויים מחומרים כגון: פולימרים מוקצפים, ויסקו אלסטי ועוד. יש מזרונים שקיימים בהם תאי אוויר שמגיבים לתנועה דינאמית של גוף המטופל.
  2. מזרן דינאמי – מזרן שממלאים אותו באוויר. הוא אוטומטי לחלוטין ובעל חיישנים שונים לחישוב משקל וגובה המטופל. יש בו מספר אזורי שליטה נפרדים שמיועדים לראש, לשכמות, לפלג גוף מרכזי, לרגליים ולעקבים. ניתן לווסת את הלחצים בכל אזור בנפרד. מזרן  משוכלל זה מיועד לבעלי פצעי לחץ בדרגה גבוהה ולחולים אשר מצבם  הרפואי עלול לגרום להיווצרות מהירה של פצעי  לחץ – חולים סוכרתיים למשל. קיימים מספר סוגי מזרנים כאלו שנבדלים ביניהם  במפרט, ברמת האקטיביות שלהם, באופן  השליטה והבקרה בהם, בהתאמה למשקל החולים ועוד. מטבע הדברים, מזרונים משוכללים אלו מתאימים מאוד למחלקות טיפול נמרץ, למחלקות לטיפול בטראומות, במקרים מיוחדים אחרים ועוד.
  3. מזרן לאלונקה – מותאם לאלונקות ובעל טכנולוגיה ייחודית המאפשרת ויסות לחצי גוף.
  4. כריות ישיבה – עשויות מחומרים מגוונים המסייעים בויסות לחץ. חלקן מגיע עם מנועים השולטים על פעולת הכרית. כל סוגי המזרנים והכריות מתאימים למוסדות רפואיים, לבתי אבות ואנשים פרטיים.

בנוסף, קיימות מערכות דינאמיות לטיפולי DVT. – מיועדות לטיפולים בורידים עמוקים. משאבה המותקנת בהם מפעילה לחץ אוויר שמונע היווצרות פקקת במקומות המועדים.

טיפול טבעי בפצעי לחץ

לצד התמיכה הטיפולית באמצעות אביזרים, ניתן גם לטפל באופן טבעי בפצעי לחץ. טיפול מונע יורכב  מתזונה נכונה, היגיינה, ושמירה על שלמות העור. מעבר לכך, ישנן גם משחות לטיפול בפצעי לחץ ובכיבים סוכרתיים, המורכבות מרכיבים טבעיים בלבד, ואשר מבוססות על צמחים כגון טויה וחצילים. מעבר לכך, צמחי מרפא רבים יכולים לתרום לעור או להוות טיפול מנע כנגד זיהומים.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!