תוספי תזונה – למי, מתי ולמה?

מאת בריאות פלוס  ·  29 בינואר 2018

תוספי התזונה הם רכיבי תזונה, כמו ויטמינים, מינרלים וחומצות שומן, הנמכרים בכמוסות, בנוזל או באבקה. חשוב לציין כי ביכולתם של תוספי התזונה לסייע במצבים של חסר, אולם אין הם יכולים להוות תחליף לתזונה מאוזנת ולאורח חיים בריא.

תרבות תוספי התזונה אינה פוסחת גם על הילדים כצרכנים. ויטמינים ומינרלים, חומצות שומן ותרכובות חיזוק אלו ואחרות ממלאים את המדפים ואת תודעתנו. אנו כהורים, באופן טבעי, רוצים לתת לילדינו את הטוב ביותר, אלא שאנו מתבלבלים מעומס המידע ומשלל המוצרים המצויים בשוק.

להלן שני משפטים מתקבלים על הדעת שאנו מסכימות איתם:

נכון שעולם התזונה המערבי עשוי להוביל אותנו לחסרים תזונתיים עקב ריבוי מזון מעובד והקושי לעמוד בתזונה אופטימלית בקצב החיים המודרני.

ונכון גם שתזונה צמחונית או טבעונית לא מאוזנת אף היא יכולה לפתח חסרים תזונתיים. ואכן, ישנם מצבי חסר שונים, ובאלה חשוב לטפל לגופו של עניין, ולא באופן גורף. למשל: תזונה טבעונית לחלוטין יכולה להוביל לחוסר בויטמין B12, תזונה צמחונית שאיננה מאוזנת ומבוססת רק על מה לא לאכול יכולה להביא לחסר בברזל ועוד.

בוודאי לא מומלץ לתת לילדים צעירים תוספי תזונה, רק כי "אמרו שזה טוב" או "אם לא יועיל לא יזיק". ישנם מחקרים המוכיחים כי עומס של ויטמינים ומינרלים יכול להביא להשפעות שליליות, אף לטווח הרחוק.

לא רק מה שאנו מכניסים לפה, אלא גם גורמים אחרים משפיעים על אופן ספיגת המזון בגופנו. מצב נפשי, תזמון אכילה, איכות וכמות השינה וזיהומים סביבתיים הם בין הגורמים שמשפיעים אף הם. פעמים רבות המזון התעשייתי שאכלנו פוגע בספיגת רכיבי מזון חיוניים. החומרים המשמרים, חומרי הצבע וחומרים אחרים מעשה ידי אדם הם מתקפה כימית על הגוף, כמו גם תרופות שונות, הם מצטברים באזורים שונים, פוגעים ביכולתו של הגוף לפרק את המזון וגורמים לחוסר ספיגה של רכיבים תזונתיים חיוניים.

חשוב כי נטילת תוספים, לילדים או למבוגרים, תהייה בהתייעצות עם בעל מקצוע, על כל המשתמע מכך: התוסף המתאים, מינון, תזמון ועוד.

כדאי לרכוש תוספים מחברות אמינות. מומלץ לשים לב שעל האריזה מופיע תו התקן GMP, כלומר תנאי ייצור נאותים, וכן ISO.

הכתבה לקוחה מתוך המיזם "משפחה מָזֶה בריאה" שעלה בהדסטארט. הוא כולל שני ספרים למשפחה בריאה. ספר להורים עם מידע, טיפים ומתכונים לכל המשפחה וספר מתכונים מאוייר ומחורז לילדים.

רק אם הפרויקט יגיע ל 100% מימון יוכלו הספרים לצאת לאור.

מוזמנים להכנס לקישור, לבחור תשורה ולהיות חלק ממטבח ישראלי בריא למשפחה!

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!