רפואה דחופה – מתי ללכת?

רופא
מאת בריאות פלוס  ·  13 באוגוסט 2017

שירות הרפואה בישראל ידועים בכל העולם, מומחים ממדינות שונות נעזרים ברופאים מישראל ושואלים את עצתם. מחלקת הרפואה הדחופה בישראל נחשבת לאחת המחלקות העסוקות ביותר בארץ, המחלקה עובדת כל שעות היממה ללא הפסקה. אז מתי כדאי ללכת לרפואה דחופה? האם רפואה דחופה עולה כסף? כל התשובות במאמר שלפניכם.

מהי רפואה דחופה?

על מנת שכל נושא הרפואה הדחופה יהיה מובן חשוב להבין מהי בכלל רפואה דחופה בישראל. רפואה דחופה או בשמה המוכר יותר חדר מיון. היא בעצם מחלקה בבית חולים, מחלקה זו נותנת שירותי רפואה ומענה ראשוני לחולים המגיעים עקב מחלה, פציעה, פגיעה או תסמינים אחרים המחייבים טיפול רפואי מיידי. חשוב לזכור כי מאחר ומחלקה זו פועלת במקרי חירום לרוב היא עובדת לפי תיעדוף של מקרי הטיפול של המטופלים, כלומר, אנשים עם בעיות מסכנות חיים יקבלו תיעדוף ויכנסו לקבל טיפול באופן מיידי על פני אחרים.

מתי נלך לקבל רפואה דחופה?

נושא הרפואה הדחופה בישראל עולה מידי פעם לכותרות, מידי פעם אנו שומעים על מקרה חריג בחדשות או על מחלקה שלא עומדת בעומס ואפילו מקרים של חולים שאין להם מיטה שבה הם יכולים לקבל טיפול. על מנת להימנע מעומסים במחלקת הרפואה דחופה חשוב לנקות בצעדים הבאים:

  1. הולכים עם הפניה – לפני שהולכים למחלקת המיון בבית חולים מומלץ מאד להתייעץ עם רופא ולקבל הפניה. ללא הפניה הטיפול במחלקת המיון יעלה כסף. בנוסף, יתכן שרופא משפחה או רופא אחר בקופת החולים יכול לתת לכם פתרון טרם הכניסה למיון.
  2. הולכים למיון רק במקרה חרום – אם יש מקרה של פציעה או מחלה שאינה דחופה אין צורך ללכת למיון ואפילו ניתן לחכות מעט עד שיהיה תור לרופא המשפחה. הליכה למיון או לרפואה דחופה במקרה שאינו חרום הינו בזבוז זמן מיותר במיוחד לאור העובדה שהדבר אינו דחוף ויכול להיפתר בקופת החולים.
  3. כניסה למיון עם אמבולנס – כניסה למחלקת המיון עם אמבולנס היא דבר שאכן ניתן לעשות. קריאה לאמבולנס היא פעולה שקורת רק במקרים דחופים או במקרים בהם אין ברירה. כניסה למחלקת המיון עם אמבולנס ברוב המקרים מצדיקה כניסה למחלקת רפואה דחופה.
  4. פציעה בשעות לא שגרתיות – כאשר אדם נפצע בשעות שאינם שגרתיות כגון בשעות הלילה הקטנות, בימי שבתון ובשעות שקופות החולים אינם פתוחות. במקרים כאלו אין ברירה ואכן פונים למיון בבית חולים. חשוב לדעת כי במקרים כאלו ובמידה ואין הפניה יתכן כי תדרשו לשלם עבור השירות.

לסיכום

חשוב לזכור כי רפואה דחופה כשמה כן היא, מחלקה זו אמורה לטפל במקרים שאינם סובלים דיחוי או מקרים מסכני חיים ולכן הצוות במחלקה זו יטפל בחולים לפי כל מקרה לגופו. יש לפנות למלקה זו רק במקרים שלא ניתן לדחות. זכרו, צוות הרופאים במחלקה זו מטפל במקרים דחופים ולכן יתכן שיעבור זמן מה עד שתקבלו טיפול.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!