מתי יש צורך לפנות לעו"ד רשלנות רפואית?

מאת בריאות פלוס  ·  9 במרץ 2017

אחת הסוגיות המשפטיות הסבוכות והמורכבות ביותר בתחום הנזיקין זוהי רשלנות רפואית ולו רק בגלל שעובר גבול דק בינה לבין סיבוך טבעי ולא צפוי. מתי הליך רפואי שלא התנהל כשורה, נכשל או פגע במטופל ידרוש מאתנו לפנות לעורך דין בחשד לרשלנות רפואית?

מדי שנה מוגשות לבתי המשפט בארץ בפרט ובעולם בכלל תביעות רבות בגין רשלנות רפואית. למרבה הצער פגיעה, נזק או מוות למטופלים שנגרם כתוצאה מרשלנות רפואית אלו הם מקרים שכיחים למדי ועליהם יש לתת את הדין. יש לציין כי רשלנות רפואית היא נושא משפטי סבוך ולו רק בשל העובדה שלא כל סיבוך טבעי אשר גרם לנזק אצל מטופל יוגדר כרשלנות רפואית ועל כן חובת ההוכחה מוטלת על התביעה. עם זאת אם אכן התקיימה רשלנות רפואית חשוב לחשוף אותה ולשם כך יש לפנות לעו"ד מקצועי שייתן את חוות דעתו, יבחן את התיק לעומקו וימליץ על המשך הדרך מבחינה משפטית.

מהי רשלנות רפואית?

כדי לדעת באם עליכם לפנות לעורך דין בתחום רשלנות רפואית בשל מקרה שאירע לכם, עליכם קודם כל להכיר את ההגדרה של רשלנות רפואית. מקרה יוגדר כרשלנות רפואית כאשר רופא, הצוות הרפואי או ספק שירותי הבריאות חורגים מהסטנדרטים המקובלים בתחום בו הם עוסקים וכן מסטנדרט ההתנהגות המצופה מאדם "סביר" בעת מתן הטיפול ובכך מפרים את חובת הזהירות. כדי לבדוק באם רמת הטיפול אכן עמדה באותם סטנדרטים רפואיים יש לבחון מה רופא סביר באותו תחום היה עושה באותן הנסיבות או בנסיבות דומות ובמקביל להוכיח כי קיים קשר נסיבתי בין הנזק להתנהגות הרשלנית.

מה צריך לדעת לפני שפונים לעו"ד?

לפני שפונים לעו"ד בתחום הרשלנות יש לקחת בחשבון שמלבד להוכיח שהתקיימה התנהגות לא זהירה מטעם הצוות הרפואי וכי נגרם לכם נזק כתוצאה מהתנהגות זו, נדרש מכם גם להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין אותה התנהגות רשלנית של הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם, כלומר שאכן התקיימה הפרה של חובת הזהירות. יש לקחת בחשבון שקיומם של כל אחד מהמשתנים בנפרד לא מהווה עליה לתביעה, היות וכדי להגיש תביעה חשוב שכל המשתנים הנ"ל יתקיימו יחדיו. לכן יש להגיע לעורך דין עם כל החומר והמסמכים הרפואיים אשר נמצאים בידכם על מנת שהלה יוכל לספק את חוות דעתו בנושא.

באילו מקרים עלי לפנות לעו"ד בתחום הרשלנות?

החל בהפעלת שיקול דעת שגוי או אבחון שגוי של המטופל, דרך מקרים שבהם לא הוסברו לכם הסיכונים הכרוכים בטיפול או שלא הסכמתם לקבלת טיפול רפואי וכלה בטיפול שניתן באיחור או מתן טיפול שגוי לבעיה בת קיימא. רשלנות רפואית עלולה לגרום לנזקים חמורים ואף להוות גורם סיכון ממשי לחייו של המטופל. לכן בכל מקרה בו קיים חשד כי נפלתם קורבן לטיפול רשלני, פניה לעורך דין תהיה הצעד הראשון והנכון ביותר אותו עליכם לבצע. עו"ד יבצע סקירה מקיפה של המקרה כולל בדיקה ברשומות הרפואיות, קבלת חוות דעת מרופא מומחה, ביצוע ראיונות עם הצוות הרפואי ועם בני משפחה וחברים ועוד שלל פעולות שיסייעו לקבוע באם קיימת עילה לתביעה במקרה שלכם.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!