כיצד לבחור מסיכת סיפאפ?

cpap
מאת בריאות פלוס  ·  27 ביולי 2017

מכשיר סיפאפ (CPAP- Continuous positive airway pressure) נחשב כיום לטיפול היעיל ביותר בתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה (OSA). תסמונת זו, המתאפיינת בהפסקות שינה מרובות המתרחשות במהלך השינה, פוגעת קשות באיכות חייהם של הסובלים ממנה. הפגיעה ברצף השינה, אשר נגרם מהפסקות הנשימה, מוביל לעייפות כרונית וישנוניות במהלך היום. בנוסף, הסובלים מתסמונת זו חשופים לפיתוח מחלות כמו יתר לחץ דם, סוכרת ומחלות לב.

מכשיר סיפאפ, המזרים אוויר בלחץ חיובי באמצעות מסיכה אל הפה והאף של המטופל, עשוי לשפר באופן דרמטי את איכות החיים שלו, ולהחזיר לו את שנת הלילה הרציפה הנחוצה לו כל כך. עם זאת, חשוב לזכור שהשימוש במכשיר דורש תקופת הסתגלות מסוימת, כשהקושי העיקרי הוא ההכרח לישון עם מסיכה על הפנים במשך כל הלילה. כיום קיים בשוק מגוון רחב של מסיכות סיפאפ מסוגים שונים. כיצד בוחרים את המסיכה הנכונה?

על החשיבות של בחירת מסיכת סיפאפ

בחירת מסיכת סיפאפ מתאימה היא אחד השלבים החשובים ביותר בתהליך רכישת מכשיר סיפאפ, במיוחד עבור מטופלים חדשים במכשיר. השימוש בסיפאפ הוא ארוך טווח, והוא דורש מהטופל לשהות במשך כל הלילה עם מסיכה על הפנים, מצב לא טבעי בעבור רובנו. משתמשי סיפאפ רבים מדווחים כי ההתרגלות לשינה על מסיכה היא אחד הקשיים הגדולים ביותר בתהליך, ורבים אכן מתייאשים ומפסיקים את הטיפול, רק כי המסיכה לא הייתה להם נוחה. בשל כך קיימת חשיבות גבוהה כל כך לבחירת המסיכה המתאימה ביותר, שכן זו תקבע את מידת ההצלחה של הטיפול.

כאמור, כיום ניתן למצוא מגוון רחב של מסיכות סיפאפ, מגוון אשר עשוי לבלבל את המשתמש המתחיל: מסיכות אף, מסיכות פנים, נחירונים, מסיכות מסיליקון ג'ל, פלסטיק ובד, המגיעות כמובן בגדלים שונים. מאחר ולכל אדם צרכים שונים ומבנה פנים שונה, חשוב לבחור במסיכה המותאמת ביותר לכך.

סוגי מסיכות

מסיכה אפית – מסיכה זו מכסה את האף בלבד, כשהיא מהודקת לראש באמצעות רצועות גמישות ותומך מצח. האוויר המוזרם ממכשיר הסיפאפ מוזרם ישירות אל אפו של המטופל. מסיכה זו נחשבת לנוחה למדי והיא גם הנפוצה ביותר.

מסיכת נחירונים – מסיכה קלה יותר, המולבשת ישירות על האף ומתחברת ישירות לנחיריים של המטופל. למסיכה זו אין תומך מצח, היא אינה מגבילה את התנועה או את שטח הראייה כמו האחרות, והיא כוללת מספר קטן יותר של חלקים הזקוקים לניקוי. מאידך, מסיכה זו דורשת זמן הסתגלות ארוך מהרגיל, ואופן הפעולה שלה עלול לגרום ליובש או גירויים באף.

מסיכת פנים מלאה – מסיכה זו מכסה את האף והפה. משמשת לרוב אנשים הנוהגים לנשום באמצעות הפה. מוחזקת באמצעות רצועות ותומך מצח. מתאימה גם למצבים של גודש או אף סתום שבעטיים ניתן לנשום דרך הפה בלבד. חסרונות: מעט מסורבלת. רצועות החיזוק לפעמים לוחצות על הפנים ומשאירות סימנים. חלק מהמשתמשים מדווחים על תחושת קלסטרופוביה קלה בעת שימוש במסיכה.

טיפים לבחירת מסיכת סיפאפ

  • מסיכת סיפאפ יש לבחור לאחר התייעצות עם גורם מוסמך כמו יועץ ממעבדת שינה או סוכן החברה המשווקת, זאת כדי לוודא שהמסיכה הנבחרת היא זו המתאימה ביותר לצורכיכם.
  • אחת הבעיות הנפוצות במסיכות סיפאפ היא אוויר שבורח כיוון שהמסיכה לא מוצמדת מספיק טוב לפנים. הקפידו לשאול את היועץ או הסוכן את כל השאלות שיש לכם בנוגע ללבישה נכונה של המסיכה, ודאגו לקבל הדרכה מפורטת על אופן השימוש במסיכה והתחזוקה שלה.
  • ניתן ואף רצוי לחפש ברשת המלצות וחוות דעת על הדגם שבחרתם ממשתמשים אחרים, בפורומים המתאימים.
  • בקשו מהסוכן לקבל מסיכה להתנסות למשך שבוע, יש חברות המאפשרות זאת.
  • לסיום, יש הרבה מאוד סוגים של מסיכות סיפאפ. אם בחרתם מסיכה ומסיבה כלשהי היא לא נוחה לכם – אל תמשיכו לסבול. שנו את הסוג, הסגנון או החברה עד שתמצאו את הדגם המתאים ביותר.
אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!