מה חשוב לדעת בתהליך הנגשת הבית לנכים?

מאת בריאות פלוס  ·  8 באוגוסט 2018

תהליך הנגשת הבית לנכים ולבעלי מוגבלויות מהווה חלק אינטגרלי מכל טיפול שיקומי והמפתח לאורך חיים עצמאי. חשוב לדעת שתהליך זה מכיל בתוכו שורה של עזרים שהופכים את הבית לנגיש יותר לכל סוג של בעיה רפואית ומאפשר לכל בעל מוגבלות לחוש נוח יותר במרחב הכי חשוב שיש. הנה כל מה שבאמת חשוב בתהליך הנגשת הבית לנכים.

חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי

למרות הרצון הטוב והשאיפה להעניק מעטפת איכותית לכל נכה, אין לרובנו את הידע המתאים לעניין. לכן, חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי הרבה לפני שמקבלים את מכתב השחרור ולראות אילו שינויים צריך לעשות בכדי לעמוד בדרישות האובייקטיביות כל נכה. צריך לשים לב למיקומים של כל דבר קטן. החל ממתגי התאורה, דרך גובה השולחן ועד לסוג המיטה.

טיפ חשוב: כדאי גם להתייחס לאספקטים המנטאליים של התהליך ולא לצפות שההסתגלות תהיה קלה.

לבדוק את הסכנות שקיימות בכל בית

למרות שכולנו מנסים להדחיק את העניין, בכל בית יש שורה של סכנות שרק מתגברות כאשר חלק מהתפקוד שלנו נפגע. מסיבה זו, חשוב להתאים את המטבח למצב החדש, את חדר השירותים לסוג המגבלה ואת חדר האמבטיה לסוג הנכות. חשוב לזכור שכשם שאנו שמים שטיחונים מונעי החלקה, כך ניתן להציב ידיות אחיזה או אפילו כיסא קבוע מתכת לברז הרחצה.

טיפ חשוב: גם אם בשלב הראשון המגבלה לא תאפשר תפקוד מלא, כדאי להתאים את הבית למצב שבו הנכות לא תהווה מכשול לעצמאות.

לשקול התקנה של מעלון מותאם

אם אתם גרים בבית אשר בנוי מכמה מפלסים, הרי שכדאי לשקול התקנה של מעלון בטיחותי לנכים. מעלון שכזה מעלה באופן משמעותי את יכולת הניידות של כל בעל מגבלה ותורם באופן ישיר למאמצי השיקום הביתי. יחד עם זאת, חשוב לוודא כי מדובר במעלון אשר מתאים למבנה ההנדסי של הבית שלכם ומאפשר עלייה של גורם מלווה בשלב הראשון.

טיפ חשוב: מעלון לנכים צריך להיות נגיש לכל סוג של כיסא גלגלים ולעמוד בתקנים הבטיחותיים המחמירים ביותר שיש.

להיות קשובים לדרישות של בעל המגבלה

כל מצב של נכות הינו טראומטי למדי ולכן חייבים להיות קשובים לצרכים הרגשיים והפרקטיים של בעל המגבלה. למרות הרצון העז של הסביבה התומכת לספק לו מעטפת איכותית, ישנם אספקטים שרק מי שסובל מהנכות עשוי להיות מודע אליהם. כך, שחשוב לתת מקום לרצונות הנכה עצמו ולהגיע בגישה הנכונה.

טיפ חשוב: לפעמים תיאלצו לעשות שינויים בהנגשת הדירה עקב צרכים אובייקטיבים של בעל המגבלה, נסו לעשות זאת ממקום של הכלה.

לסיכום, ניתן לראות שהשינויים ברמות התפקוד מחייבות היערכות של ממש. יחד עם זאת, על ידי הקשבה לצוות הרפואי והנגשת הבית בהתאם לסוג הפגיעה, ניתן לשפר באופן משמעותי את חייו של כל נכה ולאפשר לו מידה רבה יותר של עצמאות תפקודית.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!