מהי דמנציה?

מאת בריאות פלוס  ·  7 בנובמבר 2019

דמנציה היא תסמונת המאופיינית בירידה חדה בתפקוד של הלוקה בה. היא מאופיינת בין היתר בירידה משמעותית בזיכרון, ולכן גם זוכה לכינוי "מחלת השכחה". מלבד בעיות הזכרון המאפיינות את הדמנציה עוד מתחילתה, ישנם תסמינים נוספים כמו ירידה בתפקודים מנטליים, קושי בקריאה, בריכוז ואפילו חשיבה, ובהמשך חוסר התמצאות ואף הפרעות התנהגות. לעתים המצב מאופיין גם בתסמינים נפשיים כמו דיכאון, אי-שקט והזיות.

מחלת הדמנציה היא מחלה קשה שיכולה להיות אכזרית, אך ישנן גם דרכים לטפל באמצעות זיהוי מוקדם. הכתבה הבאה תבהיר כל מה שצריך לדעת על אבחון המחלה, הגורמים לה ודרכי הטיפול השונות.

אבחון המחלה

לרוב, הלוקים במחלת השכחה הם אנשים מבוגרים עם תהליך הזדקנות בלתי תקין. תהליך זה גורם לניוון של המוח או שינויים בכלי הדם במוח. סיבות נוספות לדמנציה יכולות להיות חוסרים תזונתיים מסוימים, תת-פעילות של בלוטת התריס ואף כתופעת לוואי של גידול סרטני.

המחלה מתקדמת באיטיות יחסית, ולכן ככל שתופסים אותה מוקדם ישנן יותר אפשרויות לטיפול והאטת קצב ההתקדמות. בדרך כלל, הלוקים במחלה לא בהכרח ישימו לב לשינויים התפקודיים, ולכן על הסביבה להיות ערנית. ברגע שמתעורר חשד בקשר לקיומה של המחלה, כדאי לפנות לרופא משפחה שיבדוק את הנושא לעומק.

רופא משפחה יכול להפנות את המטופל הלאה – לניורולוג או פסיכוגריאטר. אלו יעריכו פרמטרים שונים אצל המטופל, כמו למשל זיכרון, ריכוז, קריאה, כתיבה, יכולת התמצאות וכדומה. בהמשך, ניתן יהיה לפנות לבדיקות הדמיה של המוח ובדיקות מעבדה שונות.

הטיפול במחלה

מחלה זו היא מחלה ניוונית שאינה חולפת, וכיום הטיפול יודע רק לעכב את קצב ההתקדמות. אם המחלה נובעת מניוון במוח, ישנן תרופות מסוימות המאטות את הידרדרות הזיכרון. יש לדעת כי תרופות אלו עלולות לבוא עם תופעות לוואי כמו בחילות והקאות. אם המחלה נובעת מחוסרים תזונתיים, לעתים מילוי החוסר יכול להפוך את המצב ואף לשפר אותו באופן משמעותי.

כאשר המחלה מתדרדרת ומסתבכת, החולה עלול לאבד את עצמאותו כליל, לסבול מהפרעות מוטוריות קשות ואף להזדקק למטפל סיעודי או להשתכן במוסד סיעודי. בתור קרובי המשפחה ומקורביו של החולה, כדאי להפנים את המחלה ולהמשיך להנות ביחד גם כאשר החולה אינו מתנהג כפי שהתנהג בעבר.

מה ההבדל בין דמנציה לאלצהיימר?

פעמים רבות מתבלבלים בין שני מצבים אלו, אך לא מדובר על אותו הדבר. אלצהיימר היא מחלה הדרגתית שמופיעה לרוב אצל קשישים ופוגעת ברקמת המוח. הסיבות לאלצהיימר לא ברורות עד הסוף, ולמחלה תסמינים ברורים וקשים מאוד, המאופיינים בעיקר בפגיעות בזיכרון, בשפה ובתפקוד ואף בשינויים משמעותיים באישיות.

דמנציה היא למעשה לא מחלה, אלא תסמונת; כאשר אדם לוקה במספר תסמינים מסוימים, ניתן לומר שהוא לוקה בתסמונת זו. מחלת האלצהיימר היא למעשה אחד הביטויים של הדמנציה, אך היא לא מחייבת.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!