מהו טיפול פסיכולוגי לילדים? מדוע חשוב לטפל בגיל צעיר ואיך הטיפול יכול לעזור?

מאת בריאות פלוס  ·  25 ביוני 2018

מבוגרים נוטים להאמין שדברים שהילדים סובלים מהם בילדות ייעלמו כאשר יגדלו ויתבגרו, אך מחקרים רפואיים ופסיכולוגיים לאורך השנים הגיעו לאותה המסקנה- חשוב לאבחן ולטפל בקשיים ובעיות שהופיעו בילדות מוקדם ככל האפשר על מנת שהילד לא יפתח דפוסים רגשיים , מחשבתיים והתנהגותיים  שיהיה קשה לשנות ואף עלולים להחמיר בעיה קיימת.

תופתעו לגלות שכ- 20% מכלל הילדים בעולם המודרני והמתקדם סובלים מקושי כלשהו –רגשי או התנהגותי המשפיע על ההתפתחות שלהם. אותם קשיים פוגעים בתפקוד הילד בתחום החברתי, ההתפתחותי וגם הלימודי ומקשים עליו להתפתח ולהתבגר בצורה תקינה. וכאשר מתעלמים מהבעיה ומחכים שהיא תעבור מעצמה, מעבר לעובדה שזה כלל לא בטוח יקרה- גורמים נזק, לעיתים בלתי הפיך לאותו ילד בשלב ההתפתחות הרגיש ביותר בחייו.

לא תמיד צריך מקרה חמור או קיצוני או חלילה טראומה שעברה על הילד על מנת לקחת אותו לטיפול כלשהו. ברוב הפעמים מדובר בקשיים יום יומיים שלא מעט ילדים מתמודדים עימם אך הילד לא מצליח להתמודד בכוחות עצמו, מגיב בקיצוניות או שההורים לא יודעים כיצד לסייע לו להתגבר.

הקשיים שבגללם פונים לטיפול פסיכולוגי אצל ילדים יכולים להיות קשיים חברתיים, טיפול בכעסים והתקפי זעם, ואף בעיות שינה והפרעות אכילה וחרדות ופוביות קיצוניות. גם שינויים כמו מעבר דירה, גירושין, יחסים עם האחים יכולים לגרום לשינויים אף קיצוניים בהתנהגותו של הילד ולעיתים מצריכים טיפול קצר וממוקד. כל התנהגות או תגובה שאינה מרגישה להורים כנורמאלית או רגילה מצריכה בדיקה מעמיקה אם מדובר במקרה חד פעמי, אם ניתן למגר זאת ואם התגובה מגיעה ממקום אחר שבו הילד מתקשה וזקוק לסיוע על מנת להתגבר.

להורים רבים קשה לקחת את הילדים שלהם לטיפול פסיכולוגי הן בגלל השם והן בגלל הסטיגמה, ולכן חשוב לציין שטיפול שכזה יכול לייצר שינוי משמעותי בזמן קצר יחסית ולהטמיע דפוסי התנהגות ודפוסים מחשבתיים חדשים וחיוביים אצל ילדים ולכן הוא נמצא ככלי יעיל ומומלץ לטיפול בגילאים אלה. לאותם הורים אשר נמנעים מלקחת את ילדיהם לטיפול בגלל הקושי בלגשת לפסיכולוג- חשוב שידעו שכל מטפל בעל הכשרה פורמאלית רלוונטית יכול לספק את הטיפול הדרוש לילד כגון עובד סוציאלי, פסיכותרפיסט ומטפל בהבעה ויצירה. מטפל מומחה בטיפול בילדים, ידע להשתמש בכלים מגוונים על מנת להגיע אל הילד ולפתח איתו קשר חיובי שיוכל לתרום לטיפול.

סוג הטיפול הנבחר הוא תלוי ההורים והילד שכן מטרתו של הטיפול אצל כל אחד מאנשי המקצוע הוא זה- לספק לילד ולהורים שלו כלים אפקטיביים להתמודדות היום יומית העכשווית וכן כלים להתמודדות עתידית.

כל ילד וכל משפחה צריכים מענה אחר ולכן את הטיפול מתאימים לאחר אבחון רלוונטי, והוא מלווה בהנחיית הורים על מנת שיקבלו גם את הכלים הנחוצים עבורם ועבור הטיפול בילד שלהם. מכיוון שמדובר בקטין, המטפל משתף את ההורים במה שקורה בזמן הטיפול ומהם הכלים שנתן לילד על מנת שיוכלו להיות חלק מהתהליך ולהמשיך אותו גם בבית לאחר מכן.

חשוב לציין שאין מה לחשוש או להתבייש בלקחת ילד לטיפול- להיפך! הסיוע והעזרה בגיל צעיר גם ישפרו את רמת החיים המיידית שלו וגם יספקו לו כלים בהווה ולעתיד לפיתרון בעיות והתמודדות עם משברים. הטיפול יכול לעזור בזמן קצר ולהטמיע את הילד דפוסי התנהגות חדשים וחיוביים אשר יקלו עליו את ההתמודדות העכשווית והעתידים עם קשיים ובעיות, ולכן, אם נדמה לכם שהילד שלכם צריך טיפול כלשהו- אל תהססו לקחת אותו להערכה של איש מקצוע מומחה ולבדוק מהו הטיפול הנדרש והאפקטיבי ביותר עבורו.

אלעד דהן, MSW מומחה ומדריך בטיפול רגשי בילדים

מנהל רימון – מרכז מומחים לטיפול רגשי/פסיכולוגי בילדים

 https://www.rimonclinic.com/child-psychology

גילוי נאות: כתבה פרסומית
אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!