מדוע חשוב להניק את תינוקך?

מאת בריאות פלוס  ·  15 באוגוסט 2018

הידעתם? בחלב אם יש יותר מ -100 מרכיבים תזונתיים, שאינם נמצאים בפורמולות מלאכותיות. חלב אם הוא המזון הראשון של התינוק. בחלב אם יש מרכיבים בריאים המחזקים את מנגנון החיסון של התינוק ומספקים את כל צרכיו התזונתיים בשבועות הראשונים לחייו. חלב אם מגן מפני מחלות ובכך מהווה סוג של רפואה טבעית מונעת. הניסיון מלמד, כי תינוקות שניזונים מחלב אם מתאשפזים פחות מאשר מי שניזונים בתחליפי חלב מלאכותיים. הם סובלים פחות משלשולים, מדלקות אוזניים,  מחיידקים ומזיהומים שונים, מפריחות ומאלרגיות שונות.

נגישותן וזמינותן של משאבות חלב, ידניות וחשמליות, מקלה על מי מהאימהות שמתקשות להניק בלעדיהן להפיק באמצעותן חלב. משאבות חלב מצוידות בטכנולוגיה מתקדמת המסייעת לשיפור משמעותי של מהירות השאיבה ועצמתה, ובכך המשאבה מקלה הן על האם והן על התינוק.

מגוון התועלות של ההנקה

משרד הבריאות (וה-AAP האמריקאי) ממליץ על הנקה מלאה של תינוקות עד מלאות להם חצי שנה ובהמשך, בעודם עוברים בהדרגה למזונות מוצקים, מומלץ שילוב של הנקה עד תום השנה הראשונה.

הוכח, כי הנקה מצמצמת ומפחיתה בשיעור ניכר את שכיחותן ואת חומרתן של מחלות כגון סכרת וסרטן בגיל הרך, אסתמה, השמנת יתר, דלקת קרום המוח החיידקית, דלקות בדרכי השתן,  וכי בחלב אם יש חומצה (דוקסהאקסונית DHA) החשובה ביותר לתפקוד תקין של המוח ולהתפתחות השמיעה והראייה של התינוק.

הנקה גם מחזקת לטווח הארוך את עצמות האם. כמו כן פוחת סיכוי נשים שמניקות לטווח ארוך ללקות במחלת סרטן השד, כפי שעולה ממחקר שנערך בשנת 1994 ובדק את תדירות הופעת סרטן מסוג זה בקרב נשים שהיניקו תקופות זמן שונות.

הנקה מחזקת את הקשר בין האם והתינוק

לעצם ההנקה יש משמעות לחיזוק הקשר בין האם לתינוק, המעורסל בחיקה. המגע הרך, תחושת החום שאופפת את התינוק ותחושה כי הוא מוגן מרגיעה אותו ובתוך כך, באופן סימביוטי גם את האם.

הטבע עושה את שלו הן במובן הפיזי והכימי – רכיבים בריאים רבים המצויים בחלב אם משפרים, כפי שניתן לראות ולקרוא כאן וודאי גם במקומות רבים אחרים, את בריאות התינוק וחוסנו – והן במובן הפסיכולוגי והרגשי. שילוב של שתי התועלות, התועלת הגופנית והתועלת הנפשית, הופך את ההנקה לפעולה חשובה, חיונית, רצויה ומבורכת מכל בחינה שהיא.

כאשר אם מניקה את תינוקה היא יכולה להיות סמוכה ובטוחה כי מקור החלב הוא מקור בטוח, וכי הוא נקי, היגייני ומכיל את כל הרכיבים החיוניים הנדרשים להזנה תקינה של התינוק, המסייעת להתפתחותו הטבעית, לחיזוקו ולחיסונו.

ההנקה היא זמן איכות אינטימי עבור האם, השופעת חלב ואהבה ומרעיפה את שניהם על התינוק. שהיית התינוק בחיקה של האם חשובה מאוד לחיזוק תחושת המסוגלות של האם ומעשירה ומעצימה את חוויית האימהות שלה. מזל טוב ושפע חלב!

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!