מה יכול לעזור לנו להירגע בתקופות לחץ?

מאת בריאות פלוס  ·  13 במאי 2020

תקופת הקורונה הקפיצה את מפלס הלחץ והביאה אותו לשיא חדש שרבים טרם הכירו. לחץ נחשב למגיפה של המאה ה-21 ויכול לגרום לבעיות פיזיות ונפשיות. מחקרים רבים מצאו את הקשר בין לחץ להופעה של מחלות לב, סוכרת, דיכאון. בעת הקורונה תחושת הלחץ התעצמה גם אצל מי שלא חווה לחץ יומיומי בעבר בשל החשש מהתפשטות המחלה, הידבקות ובעקבות הריחוק החברתי.

אומנם בעבר לחץ נחשב לאמצעי הישרדות כאשר הגוף של האדם הקדמון נכנס ללחץ, למשל, כשראה חיה טורפת, הלחץ עזר לו להיכנס לפעולה וחיזק את יצר ההישרדות שלו, אבל כיום עם כל הגורמים השונים ללחץ נראה שהלחץ לא באמת מסייע לתפקוד אלא רק יכול לפגוע בו.

כל אחד נלחץ ממשהו אחר יש מי שזו הקורונה מדירה שינה מעיניהם ואחרים נלחצים בעת תקופת המבחנים או לפני דייט, ראיון עבודה וכדומה.

כיצד תוכלו להתמודד עם תקופות לחוצות וסטרס?

התזונה מחוללת שינוי

האוכל שאנחנו אוכלים בהחלט יכול להשפיע על רמת הלחץ כאשר יש מחקרים שהצביעו על כך שתזונה מעובדת, אוכל משומר ועתיר בחומרי צבע ומאכל וסוכר יכול להעלות את רמת הלחץ בעוד תזונה מאוזנת משפרת את תחושת השלווה ומאפשרת להתמודד עם רוגע בכבוד. חשוב מאוד לבחון את נושא החסרים התזונתיים כי לעיתים מחסור של ויטמין D וויטמינים נוספים יכול להקצין את תגובת הגוף ללחץ (במובן השלילי) והלחץ יכול אף להחליש את המערכת החיסונית.

תתחילו לזוז

אין ספק שלפעילות גופנית יש השפעה חיובית על התמודדות עם לחצים. בעת ביצוע כושר גופני משתחררים אנדורפינים שמעלים את מצב הרוח וחלה ירידה בהורמון הלחץ קורטיזול, כך שפעילות גופנית קבועה ומתונה יכולה מאוד לסייע בשיפור התחושה ואפילו לשפר את הבריאות.

טכניקות הרפיה

חשבו מהם הדברים שגורמים לכם להירגע – יש מי שאמבטיה חמה מסייעת להם בתהליך הרגיעה בעוד אחרים נהנים להאזין למוסיקה, לרקוד. קיימות גם טכניקות רגיעה שיכולות לעשות הבדל גדול בהשגת תחושה חיובית: דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, מיינדפולנס, טאי צ'י ועוד. תרגול נשימות עמוקות יכול מאוד לעזור במיוחד במצבים מלחיצים שדורשים רגיעה בזמן אמת – להסדיר את הנשימה לפני שפועלים.

מה עושים כשלא ישנים?

חשוב להבין ששנת לילה של לפחות בין 6-8 שעות חיונית לתפקוד מטבי, כי בעת השנה משתחררים הורמונים שמסייעים בחיזוק מערכת החיסון ובהפחתת רמת הלחץ. הבעיה היא שכשלחוצים נוצר מעין מעגל קסמים אכזרי: קשה להירדם בגלל הלחץ ולא ישנים טוב וכך הלחץ מחמיר ונדודי שינה חוזרים והתופעה חוזרת על עצמה מדי יום. אז מה עושים? ראשית, חשוב להימנע מצריכת קפאין לפחות 6 שעות לפני השינה. שנית, חשוב לדאוג לתנאים אופטימאליים לקראת השינה בין אם וויסות טמפרטורת החדר, החלפת מצעים אווריריים ונושמים למניעת הזעה, החשכת החדר, כיבוי מסכים או מוצרים אלקטרוניים ונטרול כל רעשי הרקע האפשריים. מומלץ לחזור מדי ערב על מעין "טקס שינה" כדי להסדיר את השעון הביולוגי.

לא מצליחים להירגע בכוחות עצמכם?

כדאי לשקול פתרונות שונים להרגעה שיוכלו לעזור לכם במיוחד במצבי לחץ, קשיי הירדמות ועצבנות יתר. פתרונות אלה מכילים רכיבים פעילים או צמחי מרפא להרגעה שונים, הנקשרים לרגיעה כמו למשל, צמח ולריאן שיכול לסייע בוויסות מערכת העצבים והוא מכיל נוגדי חמצון שיכולים גם להגן על הגוף ולהילחם בדלקתיות. ניתן למצוא פורמולות המסייעות במצבי מתח ולחץ המגיעות בצורה הנכונה לכם ביותר בן אם בפורמט של טבליות או במתכונת של סירופ. נסו להירגע ולעבור את התקופה הלחוצה הזאת בשלום…

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!