טיפול נפשי בשיטת CBT

מאת בריאות פלוס  ·  9 בדצמבר 2019

השורשים של שיטת CBT, החלו בשנות ה-60 של המאה הקודמת, יחד עם צמיחתה של התיאוריה ההתנהגותית כתובה נגדית לגישה הפסיכואנליטית, שפרוינד המציא ודגל בה. דווקא הגישה ההתנהגותית היא זו אשר ייחסה חשיבות רבה למחקר ולמונחים.כאשר מדובר היה אז על הגישה ההתנהגותית שייחסה חשיבות יתר למחקרים. השאלה הייתה אז, כיצד ניתן לעצב את ההתנהגות?  בזמנו החוקרים בתחום הפסיכולוגיה, חקרו יותר על התנהגות נצפית ולא על מחשבות האדם, הגישה וכדומה.

יש לציין, כי טיפול CBT, נועד לעודד חיזוקים ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגות,על מנת לזכות באיכות חיים טובה יותר, ללא חרדות, דיכאונות או אובססיות למיניהן. כל מטופל, יאובחן ויוחלט באיזו סוג של תוכנית, ניתן יהיה לטפל ולהתאים למטופל, מה שיתאים לאבחון. לרוב, מדובר בטיפול ממוקד וקצר יחסית, כאשר המטופל מקב ל כלים ייעודיים להתמודדות גם מחוץ לקליניקה של המטופל, מה שמסייע לו להתמודד עם מצבים לבד, כאשר הוא משתמש בכלים אלה, כגון: תרגילי נשימה, שכנוע עצמי בעת מצבי לחץ וכדומה.

שיטת טיפול באמצעות CBT – להתחיל להאמין בעצמכם!

זו רק חלק מהתכנית של טיפול CBT, כאשר המטפל שהוא פסיכותרפיסט מוסמך, יתבונן בהתנהגות המטופל, ינסה לבדוק מהן ההסכמות והאמונות והבסיס העומד מאחוריהן ואז יבוצע תיקון. יש לציין בנוסף, כי על פי מחקר שנעשה, טעויות קוגניטיביות, משותפות לחולים בדיכאון, חרדה או הפרעות נוספות אחרות כגון OCD (אובססיה קומפולסיבית). אנשים שסובלים מחרדות למשל, ההתנהגות שלהם תאופיין באי שקט קיצוני, כאשר תחושות אלה של חרדות בקרב המטופלים, מאופיינים גם בתגובות פיזיות כגון: דפיקות לב, הזעת יתר, קוצר נשימה, בחילות, רעד וכדומה.

מומלץ לטפל מיד בהתקפי חרדה או ברגע שישנם תסמינים של דיכאון או אובססיות קומפולסיביות, היות ואם מצבים אלה לא יטופלו, ההתקפים רק יעצימו יותר ויהיה צורך מאוחר יותר בתרופות פסיכיאטריות. היתרון בטיפול קוגניטיבי התנהגותי, שניתן לטפל ללא תרופות, במידה ומדובר על מצב שאינו קיצוני.

שינוי דפוסי המחשבה וההתנהגות גם בקרב מטופלי פוסט טראומה (PTSD)

גם במטופלי PTSD, ניתן יהיה לסייע באמצעות טיפול CBT, במידה והם גרים באזור זה. למשל,אם המטופל הפוסט טראומתי, נפגע מתאונת דרכים וכתוצאה מכך הפך לפוסט טראומטי, יש לחשוף אותו לאט, למקרה, כך  שהמטופל כבר לא יהיה לחוץ או שיתעלם ויתרחק מרכבים או יפחד לעלות עליהם וכדומה. חשיפה זו, גורמת לעימות מול הפחד עד להרגל ושינוי של דפוס חשיבה והתנהגות. למעשה גם מצב של פוסט טראומה, הינו תוצאה של חרדה ולכן סיכוי הריפוי באמצעות טיפול CBT, הוא גבוה ובתוך זמן קצר.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!