חשיבות הפעילות הגופנית בגיל השלישי

מאת בריאות פלוס  ·  21 במרץ 2019

פעילות גופנית מתונה תורמת לבריאות בכל גיל, אך היא חשובה בעיקר עבור גברים ונשים מבוגרים. במאמר הבא נרחיב על כך ונבין איפה אפשר לבצע פעילות מן הסוג הזה כדי לשפר את איכות החיים האופן מיידי.

גוף האדם זקוק לתנועה על מנת לשמור על כושר וחיוניות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מטרת הפעילות היא לא רק לחטב את הגוף אלא גם לחזק אותו. למעשה, פעילות גופנית משפרת את הביצועים של מערכת החיסון ומסייעת להתמודד באופן טבעי עם שורה ארוכה של מחלות, דלקות או וירוסים. יתרה על כך, היא קריטית בגיל השלישי שבו חלק ממערכות הגוף נחלשות ולכן כדאי לאמץ אותה.

הכנסת הפעילות לשגרה

גברים ונשים מבוגרים שנמצאים בבית הפרטי שלהם או מתגוררים בבית אבות חייבים להכניס את הפעילות לשגרה. הדרך לעשות זאת היא קודם כל להבין את חשיבות הפעילות הגופנית בגיל השלישי ואת היתרונות שלה. בהמשך, כל שנותר הוא לאמץ סרגל מאמצים שעולה בקנה אחד עם המצב הבריאותי. במידה וקיימות התלבטויות לגבי הסוג הנכון של הפעילות, אפשר להתייעץ עם רופא משפחה ועם אנשי מקצוע.

היתרונות של הפעילות הגופנית

הנה למשל כמה יתרונות בולטים של פעילות גופנית שאותם אפשר לנצל עבור גברים ונשים בגיל השלישי:

א. חיזוק השרירים – מבוגרים בגיל השלישי סובלים לעיתים קרובות מחולשה. תחושת החולשה מגיעה מהשרירים והיא נובעת מתהליך טבעי והדרגתי. עם זאת, מבוגרים בגיל השלישי לא חייבים להסכים לחיות עם חולשה כזו. כל שעליהם לעשות הוא לנסות לחזק את השרירים בעזרת פעילות גופנית מתונה ולעשות זאת בהדרגה.

ב. תחושת סיפוק וחיוניות – גברים ונשים בגיל הזהב צריכים לבצע פעילויות שמגבירות אצלם את תחושת המוטיבציה והחיוניות. היות והירידה בביצועי הגוף לרוב מלווה גם בפגיעה בכישורים הקוגניטיביים, פעילות ספורטיבית יכולה להיות דרך מצוינת להשיג את תחושת הסיפוק המבוקשת.

ג. בילוי חברתי – יש סוגים שונים של פעילויות חברתיות שאותן ניתן למצוא בכל בית אבות או מוסד לדיור מוגן. במקביל, פעילויות כאלה מבוצעות במתנ"סים קהילתיים של בני הגיל השלישי ואת חלקן יוזמים ארגוני התנדבות. מבחינת גברים ונשים בגיל הזהב, כל מה שצריך לעשות הוא להצטרף לקבוצה שעורכת פעילות גופנית ועל הדרך ליהנות מבילוי חברתי.

בחירת הפעילות הגופנית

הטעות הנפוצה בהקשר של פעילות גופנית בגיל השלישי היא לבצע אותה ללא הכנה מוקדמת. בפועל, מה שצריך לעשות הוא להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי ההבדלים בין פעילות שמתמקדת בסיבולת לב ריאה לבין פעילות אנאירובית. ההבדלים בין פעילות אירובית ואנאירובית קריטיים עבור מבוגרים בגיל השלישי, כי ייתכן וענפי ספורט מסוימים יגרמו עבורם נזקים – בעוד אחרים יעזרו להם להשיג ערך מוסף.

סרגל מאמצים בגיל השלישי

היתרון של מבוגרים בגיל השלישי הוא שיש להם בדרך כלל ניסיון קודם עם פעילויות גופניות מסוימות. על רקע הניסיון הזה יכולים גברים ונשים מבוגרים להחליט טוב יותר איזה פעילות לבצע, איזה סגנון של אימון לאמץ וכיצד לקבוע את סרגל המאמצים. בסופו של דבר, סרגל המאמצים הוא זה שמאפשר לגוף להתחזק ויש לו גם השפעה מסוימת על מערכת החיסון.

אף פעם לא מאוחר להתחיל

הנקודה הכי קריטית שצריך לזכור בנוגע לפעילות גופנית בבית, בבית אבות או בקהילה היא שאף פעם לא מאוחר להתחיל. מבוגרים ונשים כמעט בכל גיל מוזמנים לאמץ את הפעילות שמתאימה להם וליהנות מהיתרונות שלה. בטווח הארוך, לפעילות גופנית יש השפעה חיובית על איכות החיים והיא מעניקה סיפוק.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!