חלומות רעים – כל מה שרציתם לדעת

חלומות רעים
מאת בריאות פלוס  ·  14 באוגוסט 2017

חלומות רעים, או במילים אחרות – "סיוטים" יכולים להופיע בכל גיל ובכל תקופה. ילדים רבים מתלוננים על מפלצות כשהם קטנים, אולי בגלל משהו שהם ראו בטלוויזיה או משהו ששמעו ואפילו בלי סיבה נראית לעין, אך גם מבוגרים סובלים מחלומות רעים. הסטטיסטיקה מראה שבעוד שרבים מהילדים חווים סיוטים וחלומות רעים בלילה, מבוגרים רבים דיווחו שהם חלמו לפחות חלום רע אחד בשנה החולפת.

ישנם חלומות ברורים כמו אסונות ורדיפות וישנם חלומות רעים לא ברורים כל כך, אולי כי המוח מנסה לשדר לנו משהו על חוסר שליטה בחיים שלנו ופירושי חלומות אחרים, אך בין כה ובין כה, החלומות האלו לא עושים לנו טוב ואנחנו רוצים להיגמל מהם. אז במאמר זה נענה מה המשמעות של החלומות השונים ומה ניתן לעשות?

מה הם סיוטים?

לא כל החלומות הרעים נחשבים 'סיוטים', אך כל הסיוטים נחשבים חלומות רעים. סיוטים הם חלומות רעים שגורמים לנו הרגשות חזקות ביותר של פחד, אימה, לחץ או חרדה. הם מרגישים יותר ברורים מחלומות אחרים ובמקרים רבים הם גורמים לאדם החולם להתעורר בבהלה והוא יזכור היטב את אשר חלם.

סיוטים בדרך כלל קורים שבלב REM. זהו שלב בשינה בהוא לקראת התעוררות ולמעשה המוח עובד בשלב זה כאילו הייתם ערים. בגלל זה החוויה קשה ומציאותית יותר.

חלומות נפוצים ומשמעותם

למרות שאנחנו אנשים שונים אחד מהשני, במקרים רבים חולמים אנשים שונים חלומות דומים מאוד. בגלל זה פירוש חלומות יכול להיות מאוד נכון ומדויק. בין החלומות הרעים הנפוצים ביותר תמצאו:

 • חלום שבו אתם נופלים
 • חלום שבו מישהו \ משהו רודף אחריכם
 • חלום בו אתם משותקים (לעתים אתם מתעוררים משותקים, ואז מתעוררים שוב)
 • חלום שבו אתם מאחרים
 • חלום בו קרוב משפחה או חבר מת

משמעות החלומות משתנה מחלום לחלום בהתאם לפרטים. אך בכל המקרים המוח שלכם מנסה לסמן לכם משהו לגבי החיים שלכם. התשובות יכולות להיות מאוד ברורות – כמו למשל חלום בו אתם לומדים הרבה למבחן, כך שהחלום רומז לכם בצורה עבה שאתם לחוצים מאוד ממבחן מסוים. בעוד שחלומות אחרים יכולים להיות מעורפלים או כמשל. הנה כתבה מעניינת על פירוש חלומות נפוצים.

סיבות וגורמים לחלומות רעים

כפי שאמרנו, אחת הסיבות לחלומות רעים היא שהמוח שלכם מנסה להעביר לכם מסר. אך ישנן סיבות נוספות לחלומות רעים. הנה כמה דוגמאות נוספות בעלות חשיבות רבה שמעלה את סיכויים לסבול מחלומות רעים. קחו בחשבון, ש-4% מהאוכלוסיה סובלים מחלומות רעים, אך אם אתם מזדהים עם הדברים הכתובים ברשימה למטה, סיכוייכם לסבול מחלומות רעים גבוהים יותר.

 • לחץ ומתח – לחץ וחרדה, בין אם הם נראים לעין או שהם סמוים, יכולים לגרום להרבה בעיות וביניהן חלומות רעים. לחץ וחרדה גם מזוהים עם בעיות שינה, כך שהחלומות הם לא הבעיה היחידה בתחום הזה.
 • דיכאון – אנשים הסובלים מדיכאון בעלי סיכויים גבוהים יותר לסבול מחלומות רעים. 28% מהאנשים הסובלים מדיכאון סובלים מחלומות רעים.
 • טראומה – אנשים שחוו טראומה או אירוע קשה בחייהם חווים סיוטים בתדירות גבוהה מאוד. על פי מחקרים, 52%-96% מהאנשים שסובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית חולמים חלומות רעים וביניהם שחזורים של האירוע הטראומתי פעם אחר פעם.
 • מדיה – מחקר שנערך שאל אנשים מה לדעתם גרם לחלומות רעים שלהם ואחוזים גבוהים העידו שהטלוויזיה או סרטים גרמו לכך. כל מה שמכיל דם, פציעות, צלילים קשים או דברים אחרים הקשורים לאלימות יכול לגרום לחלומות רעים.
 • אישיות – מחקר אחר בדק האם יש גורמים שקשורים לאישיות שיכולים להשפיע על חלומות רעים והמחקר מצא שאנשים עם אופי רגיש או אנשים חשדניים בעלי סיכוי גבוה לסבול מחלומות רעים.
 • סביבה – טמפרטורת החדר (חמה או קרה מדי) והנוחות שלכם בשינה יכולה להשפיע על השינה ועל החלומות שלכם.
 • תרופות – תרופות אשר משפיעות על המוליכים העיצביים ותרופות דומות יכולות להשפיע על החלומות שלכם. אם מתחילים לכם סיוטים אחרי שימוש ראשוני בכדורים מסוימים, התייעצו על כך עם הרופא שלכם.
 • כאבים – אם אתם חולים או סובלים מכאבים יש סיכוי גבוה יותר שתסבלו מחלומות רעים.
 • אכילה לפני שינה – באופן מפתיע זה די נכון. מי שאוכל ממש לפני שינה, במיוחד מי שאוכל חטיפים או מאכלים שומניים ומתובלים עלול לסבול מחלומות לא נעימים.

מה ניתן לעשות?

קשה מאוד לשלוט על המוח שלנו, אך צריך לעשות את המיטב. הנה כמה רעיונות, טיפים וטיפולים שונים שיכולים לעזור לכם לחלום חלומות טובים ולהיגמל מחלומות רעים.

צרו הרגלי שינה טובים ובריאים

צרו לעצמכם סביבת שינה טובה. נקו את חדר השינה שלכם וסדרו אותו. דאגו לכך שהחדר יהיה נעים לשינה והוא יהיה בטמפרטורה נוחה. אם אור נכנס דרך החלומות, אולי כדאי שתקנו כמה וילונות כדי לטפל בבעיה זו. שינה וקימה בשעות קבועות יכולה להיות מועילה בהרגלי השינה שלכם. לפני שאתם הולכים לישון, אל תאכלו שטויות כמו חטיפים ושומנים ואל תשתו קפה או אלכוהול.

העבירו את החלומות באמצעות כתיבה או הליכה

פסיכולוגים רבים טוענים ששיתוף החלומות הרעים יכול להיות תרגיל טוב, במיוחד כדי ששיתוף החלומות וקבלת עצות ודעות יכולה לעזור לכם לקחת את החלום בפרספקטיבה ולהפחית את החרדה. אם אתם קמים באמצע הלילה בגלל חלום רע או סיוט, הקדישו כמה דקות כדי לכתוב לעצמכם אותו. זה יפחית מכם את הלחץ. יש כאלו המגדילים לעשות ואף משנים את הסוף של החלום בסוף יותר שמח וחיובי ויש לכך השפעה פסיכולוגית. אם אתם מרגישים שאתם לא יכולים לחזור לישון, צאו להליכה קצרה בבית ותחזרו רגועים יותר.

התמודדות עם לחץ

לכולנו יש לחצים ביום יום. בעבודה ובמשפחה. אבל לא כולנו מתמודדים איתם באותה צורה. אל תלכו לישון עם כל מיני מחשבות וטירדות בראש. לפני שאתם הולכים לישון עשו מקלחת טובה, שמעו מוסיקה, תרגלו כמה תרגילי יוגה ומצאו דרכים אחרות להיות יותר רגועים ושלווים.

מחקר שרצה לבדוק את הקשר בין חלומות למשחקי מחשב גילה שאנשים סובלים מסיוטים כתוצאה מטראומות מצליחים למצוא איזון ושלווה במשחקי מחשב. המחקר מצא שדווקא גברים מצליחים לטפל טוב יותר בחלומות הרעים באמצע שיטה זו מאשר נשים.

נסו כל דבר שיכול לעזור – גם אמונות שונות

מכיוון שמדובר במשהו מנטלי ולא בהכרח משהו פיזי שאתם יכולים לטפל בו, כל דבר שאתם קוראים ואולי יכול לעזור או להשפיע עליכם לא מזיק. אנשים רבים קונים מוצרים שנקראים לוכדי חלומות ומטרתם על פי המסורת האינדיאנית העתיקה ללכוד את החלומות הרעים ולהרחיק אותם מהבית תוך פיזור אנרגיות טובות יותר. חנות לוכדי חלומות מומלצת. בנוסף לכך, יהודים שומרי מסורת יכולים לנסות תפילות להגנה מפני חלומות רעים (גם כל בני דת אחרת כמובן). האמונה שהתפילות והאביזרים השונים יעזרו לכם לחלום טוב לא פחות חשובה ממה אותם דברים עושים באמת. זה מנטלי והאמונה יכולה לחזק.

תגיות:
אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!