די לגבס הכבד והמיושן, הכירו את הגבס הפלסטי הקל

מאת בריאות פלוס  ·  18 במאי 2017

תאונה או חבלה המובילה לשבר בגפיים עשויה לשבש באופן מהותי את אורח החיים, למרות שעל פניו מדובר בפציעה קלה הניתנת לטיפול ולרוב גם להחלמה מלאה.

קיבוע האיבר הפגוע ובעיקר העצם השבורה הוא הפתרון הרפואי היעיל ביותר, כאשר בזכות ההגנה על העצם ומניעת תזוזה שלה העצם מתאחה למעשה ומרפאת את עצמה. אלא ששיטת הקיבוע המסורתית באמצעות גבס טמנה בחובה לא מעט אי נוחות, הזעה וגירוד של היד/רגל בתוך הגבס, כובד משקל המקשה על התנועתיות והתפקוד, מגבלה בחשיפה למים והזדקקות לסיוע אפילו בפעולה פשוטה כמקלחת עקב כך, לחות המצטברת בתוך הגבס ומייצרת ריחות לא נעימים ואף התפתחות של פטריות ומחלות עור ותהליך מסורבל של קיבוע והסרה – בעיקר כאשר יש צורך לבצע צילומי רנטגן בזמן הקיבוע.

ניתן לומר כי הגבס המסורתי לצד היותו פתרון יעיל היה בעיקר ברירת מחדל לא נוחה לטיפול בשברי גפיים. מי שהגיח לתחום ושינה מהותית את מצב העניינים, הוא הגבס הפלסטי הקל – פתרון שנולד בעשור האחרון על מנת להקל ולסייע למטופלים הנאלצים להתמודד עם קיבוע כאשר יתרונותיו הרבים אינם באים על חשבון יעילותו הרפואית. הגבס הקל עשוי למעשה מפלסטיק, שבזכות היותו חומר סינטטי (או חצי סינטטי) ניתן לעיצוב ובחירה הן בעוביו והן באורכו, מה שמאפשר התאמה אישית מיטבית למטופל, לאזור הפגוע ולסוג השבר.

יתרונותיו החשובים של הגבס הפלסטי הקל:

  1. קלות משקל – כשמו כן הוא, קל משקל ואינו מכביד על האיבר הפגוע ממילא. מאפשר למטופל תנועה חופשית ללא תחושת המשא הכבד שליוותה את הקיבוע המסורתי בגבס.
  2. עמיד למים – בזכות הגבס הקל ניתן להתרחץ בחופשיות ואין צורך למהר ולבטל חופשות משפחתיות שכן הוא עמיד לחלוטין למים גם בשחייה ו/או בשהות ממושכת במים לכל מטרה.
  3. צילומי רנטגן – את הגבס הקל אין צורך להסיר לצרכי צילום, שכן הוא חדיר לקרני הרנטגן מה שמאפשר ביצוע צילומי בקרה ומעקב לאורך זמן הקיבוע והסרה של הגבס הקל רק לאחר שנבדק ונמצא כי העצם התאחתה לחלוטין.
  4. חומר מאוורר – הגבס הפלסטי מותקן באופן המאפשר חדירת אוויר אל האזור הפגוע ובכך מונע הזעה, גירוד וריחות רעים המצטברים עקב היווצרות לחות.

כדאי לדעתי כי בתי החולים והרפואה הציבורית כיום אינם מסבסדים עדיין התקנתו של גבס קל ועל כן במקרים שחלילה תגיעו עם עצם שבורה אל אחד ממרכזי הבריאות הקהילתיים יוצע לכם פתרון הקיבוע הישן והמוכר באמצעות הגבס המסורתי.

ניתן בהחלט להתעניין ואף לדרוש את הגבס הקל כאשר בחלק מן המקומות המטפלים ניתן יהיה לעשות זאת בתשלום ובמרכזים רפואיים אחרים יסרבו לבקשתכם. במקרה כזה פניה לאחד המכונים הפרטיים המעניקים מענה וטיפול למקרים אורתופדיים יוכלו להחליף עבורכם את הקיבוע כאשר מדובר לרוב בעלות של כמה מאות שקלים, תלוי בסוג הקיבוע הנדרש. כדאי וחשוב לבדוק אל מול ביטוחים פרטיים שברשותכם האם קיים כיסוי או החזר למקרים מעיין אלה, בעת הצורך.

תגיות:
אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!