אנדומטריוזיס – כל המידע, כל השאלות

אנדומטריוזיס
מאת בריאות פלוס  ·  17 בספטמבר 2017

במאמר זה נדבר על אנדומטריוזיס. נשתדל לענות על כל השאלות וניתן את המידע החיוני עבור נשים שרוצות ללמוד מה זה אנדומטריוזיס, מה המשמעות של מחלה זו ואיך ניתן לטפל. 

מה זה אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס זו מחלה גניקולוגית שפוגעת ב5%-10% מהנשים בגיל הפוריות והיא נגרמת כתוצאה מתאים של רירית הרחם שיוצאים אל מחוץ לרחם. התוצאה של בעיה זו היא כאבים רבים לפני ובזמן הביוץ והווסת. הדם שמופרש מהתאים יוצא אל איברים סמוכים באזור האגן והאבירי הרבייה וגורם לכאבים רבים ולבעיות נוספות כגון בעיות פוריות.

אנדומטריוזיס – תסמינים

תסמינים של אנדומטריוזיס יכולים להופיע גם בבעיות בריאותיות אחרות ברפואת נשים אך התסמינים העיקריים לאנדומטריוזיס הם:

איך מאבחנים אנדומטריוזיס?

על פי ראיון קצר אצל מומחים המתמחים ברפואה נשים אפשר לשער אם יש למטופלת אנדומטריוזיס אך האבחון המוחלט הוא באמצעות טיפול פולשני שנקרא לפרוסקופיה. טיפול כזה הוא מדויק מאוד והוא מתאים לנשים בעיקר בגילאי 20-40.

האם יש תרופה לאנדומטריוזיס?

לצערנו הרב כיום עדיין אין תרופה לבעיה רפואית זו ונשים רבות סובלות מבעיה זו עד אשר הן מפסיקות להיות בתקופת הפוריות או באמצעות טיפולים הורמונליים. חשוב להבין שאי אפשר למות ממחלה זו, אך היא בהחלט פוגעת בתפקוד היום-יומי ובאורח החיים והטיפולים השונים של מחלה זו נועדו בסך הכל להקל על התסמינים ולאפשר קיום אורח חיים רגיל.

טיפול באנדומטריוזיס

אפשר לטפל באנדומטריוזיס ברפואה המערבית באמצעות טיפולים הורמונליים שונים או באמצעות תרופות נגד כאבים ואפשר לטפל באמצעות הרפואה הסינית. לפעמים שילוב של הרפואה הסינית יחד עם הטיפולים יכול לעזור בהתמודדות עם תופעות הלוואי ובהקלה על כאבים.

סוג הטיפול שמקבלת האישה משתנה ממטופלת למטופלת בהתאם למצבה – גילה, חומרת המצב, האזורים בהם פגע האנדומטריוזיס ועוד… למשל, ישנם מקרים בהם יעדיפו לא לבצע טיפולים הורמונליים שימנעו ביוץ מסיבות שונות של הרופאים או של המטופלת, למשל אם היא רוצה אפשרות להיכנס להריון.

תזונה – כשמדברים על טיפול באנדומטריוזיס כדאי מאוד לקחת בחשבון את חשיבות התזונה. ישנם ויטמינים רבים, ביניהם ויטמין C, ויטמין A, ויטמין K ועוד… אשר עוזרים באופן כללי לגוף וטובים במיוחד במצבים של דלקות ובעיות כמו אנדומטריוזיס.

אי הפריון באנדומטריוזיס

בגלל קשיי הכניסה להריון שחוות נשים הסובלות מאנדומטריוזיס, נשים שבוחרות לעבור טיפולים באנדומטריוזיס צריכות לקחת זאת בחשבון. הטיפולים העדיפים להן הם ניתוחים להסרת נגעי האנדומטריוזיס או טיפולים אחרים שעדיין מאפשרים למטופלת להיכנס להריון. עם זאת, הסיכויים להיכנס להריון מאוד נמוכים אך קיימים. במקרים מסוימים בהם המחלה קשה יותר אפשר לנסות טיפולי פוריות, כמובן כל אלו בהתייעצות של מומחים.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!