איך נוכל לעזור להורה חולה אלצהיימר?

מאת בריאות פלוס  ·  24 בדצמבר 2020

חולי אלצהיימר סובלים מתהליך הדרגתי שבו תאי המוח מתנוונים, ועקב כך התפקוד הקוגניטיבי והכישורים המנטליים נפגעים – היכולת להתמצא בזמן ובמרחב נפגעת קשות, וכן הזיכרון והיכולת לחשוב באופן צלול.

יחד עם הפגיעה בקוגניציה ישנם גם שינויי התנהגות. מאחר והתהליך הדרגתי, במהלך הזמן נראה עוד ועוד סימפטומים ואת התעצמותו של כל סימפטום. בשלבים הראשונים של המחלה הקשיש עדיין יהיה מסוגל לטפל בעצמו, אך ככל שיחלוף הזמן תידרש יותר עזרה ואף השגחה. חולי אלצהיימר מוגדרים תשושי נפש ורק רופא גריאטרי או פסיכוגריאטר מוסמכים לתת אבחנה כזו.

מה האפשרויות העומדות לרשותנו בשלבים המתקדמים של המחלה?

במידה והמחלה הוחמרה עד כדי כך שהקשיש מסכן את עצמו או את סביבתו, ניתן לשקול מעבר לבית אבות המיועד לתשושי נפש, שבו דואגים להשגחה 24 שעות ביממה במחלקה המותאמת להם על מנת שלא יוכלו לצאת ממנה וללכת לאיבוד, ישנה חצר מגודרת ומוגנת, ומתאימים להם פעילויות פיזיות וקוגניטיביות על מנת לשפר את הזיכרון, ומלבד צוות רפואי קיים גם מערך פרא-רפואי וסוציאלי המותאם עבורם.

הצוות הרפואי בבית אבות לתשושי נפש כולל פסיכוגריאטר האחראי על התחום הקוגניטיבי, המנטלי והרגשי של הקשישים ויוכל להמליץ על טיפול פרטני המותאם אישית לכל אחד מהם. בנוסף, הצוות הפרא-רפואי כולל מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, ומטפל באומנות ויצירה.

אפשרות נוספת היא ביצוע בדיקת הערכת תלות על מנת לקבל גמלת סיעוד.

בדיקת הערכת תלות בודקת האם הקשיש גר לבד ואת הצורך בהשגחה מתמדת, וכוללת מבחן בשםADL  (Activities Of Daily Living) – הבודק עד כמה הקשיש זקוק לעזרה בפעולות כמו קימה/שכיבה, ניידות (הליכה עצמאית או ע"י קביים/מקל), רחצה, אכילה, לבוש, שליטה על הסוגרים ועוד. המבחן אינו בודק את הקושי בביצוע פעולות אלה. ע"י גמלת סיעוד ניתן לדאוג לטיפול בבית ע"י מטפלים סיעודיים, אספקת מוצרי ספיגה ולחצן מצוקה, שירותי כביסה ועוד. ישנם מקרים בהם למרות שהקשיש לא עומד בקריטריונים של מבחן ה ADL אך כל זאת יוכל להעסיק עובד זר.

בנוסף, במידה ובמבחן ה ADL הוכחה ירידה דרסטית בתפקוד הקשיש יהיה ניתן להפעיל ביטוח סיעודי ע"י קופת החולים או ביטוח פרטי. כמו כן, יהיה ניתן לקבל קוד אשפוז ממשרד הבריאות שמשמעותו השתתפות של משרד הבריאות בתשלום עבור אשפוז במוסד סיעודי. בנוסף למבחן ADL התנאי לקבלת הקוד היא עמידה בקריטריונים נוספים.

אולי יעניין אותך...
אהבתם? שתפו

הפופולריים ביותר


רוצים לפרסם מאמר באתר? פנו אלינו!